You are here

Faculty and Classroom Support
First Name Last Namesort descending Ext. Occupation
Deana Adams 267 Secondary ELA Teacher/Curriculum Lead
Aline Ambroisine-Hudson 121 Grade 1 Teacher
Nicolas Aubert 179 Secondary Science Teacher/Musical Co-Director
Jessica Auclair Moe 108 Preschool Assistant Teacher
Andrew Bacsalmasi 114 Music Specialist
Daniele Bailly 204 Literacy Coach
Adrienne Banning 212 Grade 2 Teacher
Catherine Bernard 224 Grade 6 Teacher
Jennifer Bertoldi 120 Grade 1 Teacher
Jelena Berube 106 JK Lead Teacher
Sylvie Bohemier 112 Physical Education Specialist
Johannie Boissonneault 106 JK Lead Teacher
Peggy Bonnal 125 Kindergarten Teacher
Dalel Bouallagui - Elementary Assistant Teacher
Anne Bouaziz 220 Grade 3 Teacher
Denise Bouchard 269 Secondary FLA Teacher/ Curriculum Lead
Olivier Boudon 112 Physical Education Specialist
Nicole Bourgeois 203 Grade 4 Teacher
Danielle Bourque 122 Grade 1 Teacher
Chantalle Bourque 173 Secondary Teacher/Round Square & Travel Studies Coordinator
Emily Brydges 237 ECE Assistant Teacher
Julie Chrapko 271 Secondary ELA Teacher
Susan Coates 206 Grade 5 Teacher
Edina Colakovic 209 ECE Assistant Teacher
Jennifer Connolly 175 Secondary Social Studies Teacher
Stephanie Couture 223 Grade 3 Teacher
Sabine Crandall 161 Athletic Director/Physical Ed. Specialist
Michelle Cross 118 Coord. of Student Services/Learning Strategist
Mary-Ellen Crowley-Granger 217 Visual Art Specialist
Janelle Daigle - ECE Assistant Teacher
Annice deChamplain 207 Grade 4 Teacher
Delphine Dilling 207 Grade 5 Teacher
Daniela Domniteanu 204 Grade 5 Teacher
Myrieme El Gour 108 Preschool Lead Teacher
Alex Floucault 215 Visual Art Specialist
Emma Foster 125 Kindergarten Assistant Teacher
Erica Frischkorn 205 Grade 4 Teacher
Chantal Fyfe-Hudon 126 Grade 6 Teacher
Alain Gamache - Secondary Math Teacher/Curriculum Lead
Aline Garant 111 Physical Ed. Specialist
Isabelle Gauthier 225 Grade 6 Teacher
Audrey Gelinas 210 Grade 4 Teacher
Inderjit Gill - BAS Program Leader
Charu Grover - BAS Program Leader
Nathalie Gunther 105 Preschool Lead Teacher
Djida Haddadou 123 Kindergarten Assistant Teacher
Alice Harungikimana - ECE Assistant Teacher
Gerry Hebert 136 Artist in Residence
Victoria Heseltine 112 Physical Education Specialist
Heather Hovdebo 320 Learning Strategist (Gr 1-12)
Eve-Line Hudon 102 JK Assistant Teacher
Bonnie Jaycock 116 Music Specialist
Catherine Jean 202 Grade 5 Teacher
Carly Keuben 221 Grade 3 Teacher
Rachelle Koulibaly - Elementary Assistant Teacher
Victoria Kreiberg 101 Kindergarten Teacher
Patrick Lafontaine 101 Kindergarten Assistant Teacher
Laura Larrad - Secondary FLA Teacher
Christian Legault 279 Secondary Science Teacher/IB Diploma Programme Coord./Curriculum Lead
Annabelle Legault-Daignault 167 Secondary FLA Teacher
Chelsea Mageau 123 Kindergarten Teacher
Lisa Mallory 279 Secondary Social Studies Teacher
Andreane Marchand 104 JK Assistant Teacher
Jessica McConnell 126 Grade 6 Teacher
Meroua Mehada 103 JK Assistant Teacher
Malek Mehada 237 ECE Assistant Teacher
Daniel Mondaca 275 Spanish Teacher
Elyse Morrison 218 Grade 2 Teacher
Elizabeth Murray 124 Kindergarten Assistant Teacher
Diane Ouellet 105 Preschool Assistant Teacher
Christine Plamondon 209 ECE Lead Teacher
Sarah Pollard 219 Grade 2 Teacher
Sylvia Riccetto-Mendes 273 Spanish Teacher/Musical Co-Director
Natalie Ross - Secondary Science/Math Teacher
Nathalie Sabbagh 104 JK Lead Teacher
Tawnya Schile - Learning Strategist (Gr 1-12)
Tyler Shaffer - Secondary Social Studies/ELA/Health Teacher
Gail Sjonnesen 124 Kindergarten Teacher
Carole Solanki 119 Grade 1 Teacher
Chantal Stephenson 222 Grade 3 Teacher
Jessica Stokes 208 Grade 5 Teacher
Abir Trad 102 JK Lead Teacher
Catherine Trepanier 103 JK Lead Teacher
Sophie Turmeau 214 Grade 2 Teacher
Kimberly Viens 106 JK Assistant Teacher
Marlene Wilson 213 Grade 3 Teacher/Curriculum Lead
Staff
First Name Last Namesort descending Ext. Occupation
Jared Adharsingh 561-4539 Facilities Specialist
Susan Ammeter 233 Assistant Coordinator Licensed Prgms
Ernestine Bissou 211 Administrative Assistant
Julie Chassagne 100 Receptionist
Dihanne Dunn 250 Accounts Receivable Clerk
Brent Henderson 200-0459 Facilities Specialist
Peter Hires 874-9852 Building Operator
Nancy Lachance 333 Coord. Licensing / Accred.
Shelley McNeil 330 Payroll/Benefits Admin
Cecilia Mondaca 159 Student Records Admin
Tracy Nelson 110 Food Service Mgr
Karen Nesbitt 162 Executive Assistant/Board Secretary
David Power 281 Manager of Information Technology
Valerie Roc Pierre 266 Library Learning & Innovation Leader
Donna Ruggins 226 Library Learning & Innovation Leader
Leona Sudom 318 Library Learning & Innovation Leader
Lena Wang 128 Accounting Assistant
Sylvia Zaal 107 Administrative Assistant
Senior leadership
First Name Last Namesort descending Ext. Occupation
Nicola Camirand 229 Principal of Elementary School Division
Alex Lianne Carter 264 Director of Educational Tech./Innovation
Margaret Dorrance 130 Head of School
Caitlyn Ducasse 134 Director of Finance
Dennis Falconer 135 Director of Operations
Theresa Gerritsen 329 Director of Comm. Marketing/Advancement
Danielle Lamoureux 158 Assistant Principal, Secondary Division
Kathy Marinakos 261 Director of Enrolment
Malcolm Mousseau 156 Principal of Secondary School Division
Amy Murray 117 Director of Early Childhood Ed.
Benoit St-Arneault 201 Assistant Principal, Elementary Division